Cyberaktywność a prawa człowieka - Wiadomości - KPP w Lipnie

Wiadomości

Cyberaktywność a prawa człowieka

Data publikacji 22.10.2019

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Lipnie spotkali się z uczniami I klasy Szkoły Branżowej w Zespole Szkół Technicznych, żeby porozmawiać na temat szeroko pojętej cyberaktywności młodych. Tematem przewodnim było przejęcie przez uczniów świadomej kontroli nad zamieszczanymi w sieci treściami i związane z tym prawa człowieka.

O tym, że sporą część aktywności młodzież przenosi dziś do sieci nie ma co dyskutować. Na palcach można policzyć tych, którzy nie mają, chociaż jednego konta internetowego. Jak korzystać z dobrodziejstw technologii, aby nie narobić sobie kłopotu i jak kłopotów uniknąć opowiadali dziś (22.10.2019) funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Lipnie na spotkaniu z uczniami pierwszej klasy Szkoły Branżowej w Zespole Szkół Technicznych.

Dzisiejszy świat jest szybki. Rozwój technologii zwielokrotnił tempo komunikacji. Słowa i obrazy, szczególnie w sieci internetowej często padają szybko i bez refleksji a to często ma swoje długofalowe konsekwencje. Jedno nieprzemyślane kliknięcie klawisza potrafi odbijać się szerokim echem nawet w dalekiej przyszłości. Dlaczego tak jest? Bo informacje wrzucone w Internet bardzo trudno jest usunąć. Często zapominamy o tym, co kiedyś zamieszczaliśmy. Jedno zdjęcie, jeden nieodpowiedzialny wpis może mieć wpływ na postrzeganie nas prze innych i nawet, jeśli nie wiąże się on ze złamaniem prawa to może spowodować szereg niekorzystnych zdarzeń.

Radykalne poglądy, hejt, upublicznianie nieprzemyślanego wizerunku to sprawy, od których potem ciężko się odciąć. Sieć nie jest anonimowa a prawo jasno określa prawa człowieka, które nie mogą być łamane przez jej wykorzystanie. Stalking, zniesławienie, kradzież danych osobowych, rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o innych czy wykorzystywanie lub upublicznianie ich wizerunku to tylko niektóre z przestępstw, jakie w sieci popełniają młodzi ludzie nie zawsze zdając sobie sprawę z konsekwencji.

Dalek idące konsekwencje może mieć także powszechna wulgaryzacja języka i hejt będący w sieci codziennością. Oprócz konsekwencji prawnych policjanci zwrócili także uwagę na konsekwencje moralne i społeczne takich zachowań.

Autor: podkom. Małgorzata Małkińska
Publikacja: podkom. Małgorzata Małkińska