POLICJA RADZI I UPOMINA - KPP w Lipnie

POLICJA RADZI I UPOMINA

POLICJA RADZI I UPOMINA

Data publikacji 18.09.2015

PIŁEŚ!? Zapomnij o kierowaniu! ZDEJMIJ NOGĘ Z GAZU! Będziesz miał pewność bezpiecznego dotarcia do celu! PASY zapinasz dla siebie! PRZECZYTAJ I ZAPAMIĘTAJ!

POLICJA  radzi I przestrzega

 

 Oszuści na  fałszywego "wnuczka czy kuzyna" -  ciągle aktywni !    

Policjanci wciąż odnotowują przypadki oszustw dokonywanych metodą na tzw. „wnuczka czy kuzynkę”. Oszuści telefonują do osób w starszym wieku i padając się za  krewnych, np.; wnuczka czy kuzynkę rozpaczliwie proszą o pomoc, …że znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej i potrzebują pieniędzy. Tylko czujność i szybki kontakt z policją oraz z kimś z grona bliskich mogą uchronić niczego nie podejrzewające osoby przed utratą oszczędności całego życia.

Aby uniknąć takich sytuacji i nie dać się zwabić w „sieć oszukańczego procederu” policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności!

Odbieramy telefon, a rozmówca mówi …Dzień dobry babciu. Halo, kto mówi? Jak to kto? To ja, twoja wnuczka! Nie poznajesz mnie? Mam zmieniony głos, bo boli mnie gardło. A, to ty Aniu? Tak to ja. Jak się czujesz babciu, co u ciebie? Wiesz mam nagłą sytuację, proszę pożycz mi pieniędzy….”.

Tak może przebiegać rozmowa z osobami, które podają się za członka naszej rodziny. Nieświadoma podstępu osoba, najczęściej w podeszłym wieku, pożycza pieniądze tzw. „wnuczkowi”,  kuzynowi, zdarza się też, że „córce”. Niestety, potem okazuje się, że jest to oszustwo, a pożyczone pieniądze przepadają.

Schemat działania oszustów jest zawsze bardzo podobny. Najpierw telefonują do swojej przyszłej ofiary. Podają się za wnuczka, krewnego lub kogoś z grona znajomych. Informują, że znaleźli się w trudnej sytuacji i pilnie potrzebują pożyczyć pieniędzy. Jako nagły powód podają: pokrycie kosztów za spowodowanie wypadku lub kolizji, sfinansowanie leczenia, konieczność zapłaty raty w banku. Bywa też tak, że posiadają prawdziwe informacje o sytuacji rodzinnej, co może uwiarygodnić ich zamiary. W czasie takiej rozmowy oszust sonduje możliwości finansowe ofiary i prosi o szybkie zorganizowanie pieniędzy. W rezultacie zadowoli się każdą kwotą i w przypadku zgody na pożyczkę, umawia się na spotkanie. Mówi przy tym, że nie będzie mógł przyjść osobiście i po pieniądze zgłosi się jego znajomy (znajoma). Osoba ta jest dokładnie opisana i podane są jej personalia, oczywiście fikcyjne i zmyślone. Podstawiona osoba przychodzi do domu ofiary lub spotyka się z nią w ustalonym miejscu.   

Jeśli osoba podaje się za członka naszej rodziny i prosi o pożyczenie pieniędzy, sprawdźmy czy jest to prawdziwy krewny. Skontaktujmy się z innym członkiem rodziny i potwierdźmy czy jest to ta osoba, za którą się podaje i czy takiej pomocy faktycznie  potrzebuje.

  • Szczególnie prosimy młodych ludzi, których starsi członkowie rodziny mieszkają sami. Wytłumaczmy im jak działają oszuści i  jak się  wtedy zachować.
  • Pamiętajmy, aby nawet w przypadku podejmowanej próby takiego oszustwa powiadomić o tym Policję, dzwoniąc na czynny przez całą dobę, bezpłatny numer telefonu alarmowego – 997 lub 112 czy  miejski (054) 231 86 21.

 

asp. szt. Anna Kozłowska