Jesienne pogorszenie warunków drogowych utrudnia jazdę - Wiadomości - KPP w Lipnie

Wiadomości

Jesienne pogorszenie warunków drogowych utrudnia jazdę

Data publikacji 27.09.2018

Jeszcze w zeszłym tygodniu cieszyły nas upały. Jesień przyszła niezapowiedziana i już dała o sobie znać na drogach powiatu lipnowskiego. W ostatnim okresie doszło do kilku poważnych zdarzeń drogowych, bo przy mokrej nawierzchni, spadających liściach, mgłach i szybko zapadającym zmroku może się okazać, że nawet, jeśli nie przekraczamy dozwolonej prędkości, jedziemy zbyt szybko, aby utrzymać kontrolę nad autem.

Tydzień temu (20.09.2018) w Białowieżynie na łuku drogi zderzyły się dwa pojazdy. Było ślisko z powodu opadów i okazało się, że kierujący focusem 21-latek nie dostosował prędkości i wjechał na przeciwległy pas jezdni uderzając w inne auto. Na szczęście kierowcy nie doznali poważnych obrażeń i skończyło się mandatem.

Dużo szczęścia miał też prowadzący ciągnik siodłowy z naczepą 22-latek, który w poniedziałek (24.09.20218), także na śliskiej nawierzchni nie dostosował prędkości do panujących na drodze warunków. W wyniku gwałtownego hamowania Iveco wpadł w poślizg i wjechał do rowu przewracając się. Policjanci przez kilka godzin kierowali ruch objazdami, bo naczepa blokował przejazd. Tu także skończyło się na mandacie.

Mniej szczęścia miała wczoraj (26.09.2018) 20-latka z Lipna. Przed 16.00 w Kłokocku na prostym odcinku drogi straciła panowanie nad pojazdem, po czym zjechała na przeciwny pas jezdni i wpadła do rowu. W wyniku tego BMW, którym jechała kilkukrotnie się przetoczyło. Kobieta doznała w wyniku tego zdarzenia poważniejszych obrażeń.

Gdy na szosie jest ślisko z powodu opadów i leżących liści warto pomyśleć o konsekwencjach mocniejszego wciskania gazu, bo oprócz tych finansowych możemy ponieść także zdrowotne. Warto sprawdzić i zadbać o stan techniczny pojazdu przed zimą i przygotować się do zmiany opon, bo gdy na drodze leży śnieg to znaczy, że przegapiliśmy odpowiedni moment. Żadne opony jednak nie zastąpią zdrowego rozsądku. Śliska czy mokra nawierzchnia, gruntowe przymrozki i liście wydłużą drogę hamowania pojazdu a w przypadku gwałtownego użycia hamulca mogą przyczynić się do poślizgu auta.

Autor: podkom. Małgorzata Małkinska
Publikacja: podkom. Małgorzata Małkinska