Chciał zwieść policjantów bo nie miał uprawnień - Wiadomości - KPP w Lipnie

Wiadomości

Chciał zwieść policjantów bo nie miał uprawnień

Data publikacji 26.09.2018

Wczoraj policjanci lipnowskiej drogówki zatrzymali do kontroli kierującego oplem. Kierowca okazał angielski dokument który rzekomo miał go uprawniać do kierowania pojazdami. Okazało się, że chciał „zamydlić” funkcjonariuszom oczy, bo obowiązywała go decyzja o cofnięciu uprawnień.

Wczoraj (25.09.2018), policjanci lipnowskiej drogówki pełnili służbę na krajowej dziesiątce w miejscowości Złotopole. Około godziny 20.00 zatrzymali do kontroli kierującego oplem. Poproszony o okazanie prawa jazdy mężczyzna podał policjantom angielski dokument twierdząc, że jest to brytyjskie prawo jazdy.

Policjanci nie dali się jednak zwieść. Provisional Driving Licence, które okazał 42-latek to tymczasowe (prowizoryczne) prawo jazdy, które wydawane jest w Wielkiej Brytanii, kursantom starającym się o uzyskanie uprawnień do kierowania pojazdami. Upoważnia do prowadzenia pojazdów jedynie w trakcie nauki. Aby je uzyskać nie trzeba zdawać żadnych egzaminów. Ma ono jedynie potwierdzać tożsamości kursanta po wpłaceniu odpowiedniej kwoty za wyrobienie dokumentu.

Po sprawdzeniu mieszkańca Lipna w systemach policyjnych wyszło na jaw, czemu miało służyć okazanie tego dokumentu. Okazało się, że kierujący corsą próbował ukryć, że w Polsce ma wydaną decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami.

Teraz w związku z przestępstwem jakiego się dopuścił zgodnie z art. 180a Kodeksu Karnego, czyli prowadzenia pojazdu po cofnięciu uprawnień grozi mu grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do 2 lat.

Autor: podkom. Małgorzata Małkinska
Publikacja: podkom. Małgorzata Małkinska